Nowości wydawnicze - marzec 2011

Poniedziałek, 7 marca 2011 godzina 9:30

Nowości wydawnicze - marzec 2011 "Mapy ludzkich serc", "Drugie spojrzenie", "Antykwariusz", to tylko niektóre pozycje jakie ukazały się w naszej bibliotece w miesiącu marcu. Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki i zachęcamy do zapoznania się z nimi. Informujemy, że w zakładce "Katalog online" istnieje możliwość sprawdzenia jakie książki znajdują się w zasobach biblioteki.

Mapy ludzkich serc

Westby w Wisconsin. Rok 1930. Generał w stanie spoczynku – Jonathan Edward Baker – przeżywa śmierć kliniczną. Nie doświadcza jednakże światła, lecz wszechogarniającą ciemność.
Po wszystkim powraca do domu spokojnej starości, gdzie napotyka nowego gościa, Oscara Fitzgeralda – siedemnastoletniego młodzieńca, chorego na progerię, czyli chorobę starczą u dzieci. Chłopiec wyjaśnia Jonathanowi, że dano mu mało czasu, a pragnie on ujrzeć oblicza życia, których nigdy nie będzie mógł zasmakować. Prosi, zatem swojego starszego kompana o udostępnienie mu mapy jego serca, czyli mapy, jaką nakreśla każdy z nas podczas swojej wędrówki. Od tego momentu Jonathan po raz pierwszy w życiu czuje, że ofiarowano mu możliwość odnalezienia w otaczającym go świecie szczęścia i spokoju ducha. Wokół jednak zaczynają dziać się dziwne rzeczy, które bez wątpienia przynależą do rzeczywistości istot zmarłych.
Poczciwy generał nie może jeszcze przypuszczać, że to nie on będzie uczył Oscara, ale Oscar jego, i że nic nie jest takie, jak może się wydawać, kiedy człowiecza dusza otwiera wrota do innego świata…
Jacek Ponikowski, Mapy ludzkich serc, Nova Res 2010, stron 176.

 

Serce buszu

Wyjątkowy nastrój, egzotyczna sceneria, dynamiczna akcja z wieloma niespodziewanymi zwrotami, a także namiętność i prawdziwa afrykańska miłość – wszystkie składniki dobrej powieści tworzą na kartach „Serca buszu” wyjątkowo smakowitą potrawę. To przejmująca opowieść o początkach misji w dawnej Rodezji (dzisiejszym Zimbabwe). Poznajemy romantyczną historię pierwszych misjonarzy Rodezji: ojców jezuitów i sióstr dominikanek, a także zawiłe losy pierwszego chrześcijanina-tubylca i katechisty Sesango oraz jego pięknej żony Gaikany i córek. To opowieść o tym, jak miłość do Boga, zapał i poświęcenie pozwalają zmieniać rzeczywistość nawet w najbardziej niesprzyjających okolicznościach. To hymn o ludziach, którzy dla Afryki oddali swoje życie.
Consilia Maria Lakotta, Serce buszu, Wydawnictwo M 2010, stron 352.

 

 

Ałtajskie tropy

Moja miłość do dalekich podróży narodziła się w Bieszczadach. Nie mogę, nie chcę i nie umiem się z niej wyzwolić. Mamy w genach zakodowany sentyment do miejsc, skąd pochodzili nasi antenaci. Ale tak naprawdę cywilizacja, w której żyjemy, ma swoje korzenie nie tylko w basenie Morza Śródziemnego, ale również w bezmiernych obszarach Wielkiego Stepu i himalajskich płaskowyżów. Dlatego tam mnie ciągnęło od zawsze. Najciekawsze były wyprawy w bezludne gniazda wysokich gór i na krańce Syberii. W 1967 roku prowadziłem pierwszą Polską wyprawę w Ałtaj Mongolski. Zdobywaliśmy dziewicze, sięgające nieba szczyty Tabun Bogdo (Pięciu Bogów). W Iranie byłem na Alamucie w górach Elburs. Tam, gdzie narodziła się legenda asasynów. Ich współwyznawcy siedzieli za sterami boeingów uderzających w World Trade Center. Polując na niedźwiedzie w Tuwie, dotarłem do Wrót Agharty. To tam rozpoczyna się podziemny szlak prowadzący do mitycznej krainy Szambali. Służąc czeczeńskiej sprawie, wielokrotnie przekraczałem granie Kaukazu, u podnóży którego przed dziesiątkami wieków koczowali Sarmaci. Byłem też na grobie Yuzu Asafa w Srinagarze. Są tacy, którzy uważają, że pochowano w nim Jezusa z Nazaretu. Wszyscy jesteśmy wędrowcami. Wcześniej czy później będziemy przecież musieli się przygotować do tej najdłuższej, bezpowrotnej, ale najbardziej fascynującej podróży. Witold Michałowski.
Witold Michałowski, Ałtajskie tropy, Zysk i S-ka 2010, stron 245.

 

Szczątki

Dwunastoletni Steven Lamb kopie doły na terenie Parku Narodowego Exmoor. Szuka ciała. Dzień w dzień po szkole i w weekendy także. Chce przywrócić spokój duszy wujka, którego nie dane mu było poznać. Zmarły zniknął mając jedenaście lat. Przyjęto, że padł ofiarą seryjnego mordercy, Arnolda Avery’ego.
Babka Stevena nie uwierzyła w śmierć syna, stale czeka na jego powrót, wbrew rozsądkowi, wbrew opinii rodziny. Steven pragnie ratować sytuację. A skoro w tym celu musi pokazać babce kości zamordowanego dziecka... cóż. Działa logicznie. Pisze starannie przemyślany list do zamkniętego w więzieniu Arnolda Avery’ego. W ten sposób rozpoczyna się niebezpieczna gra w kotka i myszkę między zdesperowanym dzieckiem a znudzonym seryjnym mordercą...
Belinda Bajer, Szczątki, Prószyński Media 2010, stron 277.

 

 

Pod wiatr

Nadkomisarz Maria Kallio wraca do pracy po urlopie macierzyńskim i dowiaduje się, że jej dawny kochanek zginął po upadku ze skały do morza. Wszystko świadczy, że to nieszczęśliwy wypadek, ale gdy dokładnie rok później w tym samym miejscu ginie kolejna osoba, okazuje się, że za siatką pozorów i prywatnych tragedii kryją się zbrodnie oraz katastrofa ekologiczna. Tym razem jednak przenikliwy umysł nie wystarczy, by schwytać mordercę. Nadkomisarz Kallio, młoda mężatka, zakochuje się w jednym z podejrzanych...
Leena Lehtolainen, Pod wiatr, Słowo/obraz terytoria 2010, stron 315.

 

 

 

Drugie spojrzenie

Comtosook, Vermont, Stany Zjednoczone. Firma deweloperska zamierza wybudować galerię handlową w miejscu pochówku Indian Abenaki. Mimo ich gwałtownych protestów, zaczyna się budowa. W tym samym czasie miasteczko nawiedza seria niewyjaśnionych zdarzeń: z nieba spadają płatki róż, w powietrzu unosi się zapach owoców leśnych, a ziemia zamarza, chociaż jest środek lata… Do pracy przystępuje Ross Wakeman, łowca duchów, starający się nawiązać kontakt ze zmarłą narzeczoną, którą wciąż kocha miłością prawdziwą i wierną aż… za grób. Badając paranormalne zjawiska na spornym terenie, Ross poznaje tajemniczą Lię, która na nowo budzi w nim ochotę do życia. Jednak to, co odkrywa Wakeman, wykracza daleko poza wszystko, co mógłby sobie wymarzyć zarówno na tym, jak na tamtym świecie...
Jodi Picoult, Drugie spojrzenie, Prószyński Media, 2010, stron 503.

 

 

Antykwariusz

Znany antykwariusz, Artur Aiguader, wchodzi w posiadanie bezcennego manuskryptu. Wynika z niego, że na terenie Barcelony jest ukryty niezwykły przedmiot, tzw. Kamień Boży o magicznej mocy, schowany w przeszłości na prośbę Żydów – przechrztów. Po brutalnym zabójstwie Aiguadera sprawą zajmuje się jego przybrany syn, pisarz Enrique Alonso. Kto zamordował jego ojca? Gdzie jest tajemnicza relikwia i na czym polega jej siła? Intryga, jakiej nie powstydziłaby się Agatha Christie – zaskakująca niczym barcelońskie zaułki przemierzane przez naszego bohatera...
Julian Sanchez, Antykwariusz, Świat Książki, 2010, stron 432.

 

 

Lilith

Gdy Piotr, mąż Lidki Sianeckiej, dostaje nieoczekiwany spadek – dworek w Lipniowie – po wuju, o którego istnieniu nie miał najmniejszego pojęcia, kobieta będzie musiała poradzić sobie z nie lada problemami. W ciąży, po wcześniejszych doświadczeniach poronnych, w nowym domu o zdecydowanie niesprzyjającej atmosferze, z dala od znajomych odkryje, że Lipniów nie jest jedynie urokliwym małym miasteczkiem. Kiedyś cieszył się opinią polskiego Salem, nadal zresztą z tej renomy czerpie niemałe zyski. Lidkę zaczynają nawiedzać złe sny, a Piotr staje się wobec niej coraz bardziej agresywny. Czy to atmosfera miasteczka oraz dworu tak na nich wpływa? Na dodatek w okolicy grasuje seryjny morderca i Sianeckiej grozi niebezpieczeństwo nie tylko ze strony męża…
Olga Rudnicka, Lilith, Prószyński Media, 2010, stron 400.

 

Psy, Rachel i cała reszta

Życie Rachel Fielding, niezależnej londyńskiej karierowiczki, staje na głowie: kobieta z dnia na dzień traci pracę, dom oraz miłość swojego życia. Nieoczekiwany spadek wydaje się istnym zrządzeniem losu i Rachel wyjeżdża na prowincję, aby uporządkować sprawy zmarłej, ekscentrycznej ciotki, która zapisała jej w testamencie dom i… schronisko dla psów. Mimo początkowej niechęci angażuje się w miejscowe życie i odkrywa nieznaną dotąd prawdę o ciotce. A gdy przyszłość schroniska staje pod znakiem zapytania, Rachel musi dokonać wyboru, który może zmienić wszystko. Ale czy aby na pewno na dobre? Ciepła, wzruszająca powieść Lucy Dillon opowiada o ludziach i zwierzętach, często w równym stopniu zagubionych i skrzywdzonych przez los. I o tym, że ich szansa na szczęście często znajduje się na wyciągnięcie ręki.
Lucy Dillon, Psy, Rachel i cała reszta, Prószyński Media, 2010, stron 382.

 

 

Dopóki mamy twarze

W starożytnej krainie Glome, gdzie czci się krwawą boginię Ungit, dorastają dwie królewskie córki: piękna i tak brzydka, że zakrywa twarz welonem. Gdy na królestwo spadają plagi i nieszczęścia, świątynia Ungit żąda wyboru krwawej ludzkiej ofiary, która ma odwrócić gniew bogini. Ofiara zostanie złożona tajemniczej Bestii, mieszkającej w cieniu Szarej Góry. Oczy kapłanów Ungit zwracają się na mieszkańców Pałacu?
Dopóki mamy twarze to historia miłości, opowieść o walce między rozumem a pierwotnymi siłami, o prawdzie i fałszu, wierze i złudzeniu. Książkę można czytać jako wciągającą opowieść o mieszkańcach barbarzyńskiej krainy leżącej w cieniu Szarej Góry, jako opowiedziany na nowo starożytny mit, wieloznaczną historię, która mówi o człowieku, istocie zależnej od swojej cielesności, mściwej i zazdrosnej, a jednocześnie tęskniącej do doskonałości i piękna. To także opowieść o problemie wiary, o tych, którzy uwierzyli i o wątpiących.
C. S. Lewis, Dopóki mamy twarze, Esprit, 2010, stron 359.

 

Trzeci klucz

Bezwzględny przestępca z zimną krwią zabija młodą kasjerkę. Norweska prasa szeroko rozpisuje się o tajemniczym Ekspedytorze napadającym na banki. Do akcji wkraczają komisarz Harry Hole i jego nowa obiecująca partnerka. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi, poszlaki wiodą także daleko poza granice Norwegii. Dochodzi do kolejnych zbrodni. Mieszkańców Oslo ogarnia trwoga. Jednocześnie Hole usiłuje prowadzić własne, prywatne śledztwo w sprawie śmierci Anny, ekstrawaganckiej cygańskiej artystki, a zarazem swej byłej kochanki. Szantażowany dziwaczną korespondencją, z myśliwego zamienia się w zwierzynę, a policja depcze mu po piętach.
Jo Nesbo, Trzeci klucz, Wydawnictwo Dolnośląskie 2010, stron 425.

 

 

Ofiara w środku zimy

Jest luty. Najzimniejszy do lat. Pewnej szczególnie mroźnej nocy wśród jałowych, chłostanych wiatrem równin Östergötland zostaje znalezione potwornie okaleczone ciało mężczyzny. Śledztwo prowadzi komisarz Malin Fors z policji w Linköping, samotna matka po przejściach, która pije za dużo tequili i uprawia za dużo ostrego seksu ze swoim kochankiem, dziennikarzem z miejscowej gazety. Śledztwo ma dać odpowiedź na pytanie, kto zabił i dlaczego zrobił to w tak okrutny sposób. Malin rusza tropem mordercy, a polowanie to prowadzi ją do najmroczniejszych zakątków ludzkiego serca…
Mons Kallentoft, Ofiara w środku zimy, Rebis 2010, stron 446.

 

 

 

Bezczelność, bezkarność, bezsilność

Bezczelność, bezkarność, bezsilność, to książka o terroryzmie – tym sprzed kilkudziesięciu lat i współczesnym, tym o charakterze lokalnym jak i ogarniającym kraje, regiony, kontynenty. Różnorodność i dynamika przytoczonych w książce wątków sprawia, że jej autor podjął się niezwykle trudnego wyzwania wynikającego z jednej strony, z ogromu i złożoności problematyki terroryzmu, a z drugiej zaś – z faktu interdyscyplinarnego charakteru opracowania, wymagającego rozległej wiedzy, erudycji, umiejętności przenikliwej obserwacji oraz przelania wspomnianych treści na papier. Krzysztof Mroziewicz dobrze oddaje istotę terroryzmu, pokazując jego najważniejsze cechy – nieprzewidywalność, destrukcyjność czy globalny zasięg, nie unika przy tym spraw i kwestii złożonych, jak choćby problemu: Iraku, Birmy, Czadu, Chin, Afganistanu, Gruzji czy sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Fabuła książki jest ciekawa, momentami wręcz porywająca. Akcja wartka, dynamiczna, rozgrywająca się nie tylko w wielu miejscach, ale i na wielu płaszczyznach. Całość wzbogacona ciekawostkami, trafnymi metaforami czy ,,soczystymi’’ sformułowaniami.
Krzysztof Mroziewicz, Bezczelność, bezkarność, bezsilność, Branta 2010, stron 470.