Nowości wydawnicze - wrzesień 2010

Poniedziałek, 6 września 2010 godzina 9:46

Nowości wydawnicze - wrzesień 2010 Biblioteka sukcesywnie wzbogaca swoje zasoby. Wśród nowości zakupionych we wrześniu proponujemy kilka, które naszym zdaniem zasługują na uwagę. Kierujemy się też gustami i sugestiami naszych Czytelników. Zapraszamy do współpracy i korzystania ze zbiorów.

Babcia w Afryce

W marcu 2002 babcia Basia, objuczona ogromnym plecakiem i aparatami fotograficznymi, rozpoczęła samotną wędrówkę z południa na północ kontynentu afrykańskiego. W ciągu trzynastu miesięcy odwiedziła dwadzieścia krajów: w Mozambiku trafiła na rewoltę, w Malawi przeżyła malarię, Lesoto zadziwiło ją śniegiem. Ta podróż to pomysł na emeryturę. Po drodze babcia pisała książkę. Przeczytałem ją z zainteresowaniem i postanowiłem wydać, ale … książka, choć ciekawa, była zbyt gruba – 650 stron w jednym kawałku, czyli dwa kilo papieru. Kto będzie chciał to nosić? Kto zdecyduje się zabrać do pociągu? Dlatego podzieliłem tę książkę na dwie: ,,Babcia w Afryce” poprowadzi czytelnika z RPA do Malawi, natomiast ,, Babcia w pustyni i w puszczy” poprowadzi … dalej.
Wojciech Cejrowski
Meder B., Babcia w Afryce, Bernardinum, 2010, stron 262.

 

Chłopiec z latawcem

Światowy bestseller sprzedany w 8 milionach egzemplarzy i zekranizowany przez twórcę Marzyciela. Ta książka zdobyła fenomenalną popularność na całym świecie. To historia niezwykłej przyjaźni, podłej zdrady i wyrzutów sumienia, które zaciążyły na całym życiu bohatera. Amir jest synem prominentnego biznesmena z Kabulu, Hassan – synem jego służącego. Obu chłopców łączy wielka przyjaźń – aż do dnia gdy Amir popełnia podłość... Tego dnia ich drogi się rozchodzą, lecz wspomnienie o przyjacielu, którego zawiódł, nie opuści Amira przez następne lata. Czas spędzony z dala od Afganistanu – studia w Kalifornii, małżeństwo, sukces literacki – nie zatrze wstydu i poczucia winy. Nie uciszy wyrzutów sumienia. Niespodziewany telefon wzywający do Peszawaru jest jak głos z przeszłości, od której nie można uciec. A przecież Amir zawsze wiedział, że kiedyś będzie musiał wrócić do kraju dzieciństwa, by odnaleźć jedyną rzecz, jakiej nie znalazł w swoim nowym świecie: nadzieję na odkupienie. Na zmazanie grzechu tchórzostwa i zdrady. Na wybaczenie samemu sobie. Tłem tej głęboko poruszającej opowieści jest dramatyczna historia Afganistanu, od upadku monarchii do talibańskiego reżimu. Powieść Khaleda Hosseiniego – afgańskiego pisarza mieszkającego w USA – jest największą światową sensacją wydawniczą ostatnich lat. Przełożona na 42 języki i sprzedana w 8 milionach egzemplarzy od 2005 roku nieustannie króluje na międzynarodowych listach bestsellerów. Przez 50 tygodni zajmowała na nich 1 miejsce. W 2007 roku zekranizował ją Marc Forster, twórca Marzyciela i nagrodzonego Oscarem Czekając na wyrok.
Hosseini K., Chłopiec z Latawcem, 2010, stron 408.

 

Fioletowy hibiskus

Oszałamiający debiut młodej nigeryjskiej pisarki. Nominowany m.in. do Bookera, Orange Prize, Caine Prize for African Writing i BBC Short Story Award. To powieść o miłości w czasach terroru - militarnej dyktatury w Nigerii połowy lat 90., ukazująca emocjonalne zawirowania wieku dorastania, potęgę więzów krwi i siłę kulturowych uwarunkowań kształtujących nasze życie.
Piętnastoletnia Kambili, jej brat i matka zdają się wieść godne pozazdroszczenia życie pod okiem troskliwego ojca, biznesmena i gorliwego katolika. Mieszkają w przepięknym domu i chodzą do ekskluzywnej szkoły. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej - dobrotliwy ojciec to fanatyczny tyran, który terroryzuje żonę i nie zawaha się poświęcić dzieci w imię swej religijnej obsesji... Główna bohaterka, młoda nieśmiała dziewczyna poddana surowemu ojcowskiemu reżimowi, zaczyna dostrzegać, że życie to nie tylko wieczne przerażenie, strach i bojaźliwe milczenie, ale radość, miłość i wiara w przyszłość. Że jest jak kwitnący ogród, odurzający feerią barw i doznań. Zanim jednak zakosztuje tej radości, musi znaleźć w sobie siłę, by ocalić tych, których kocha.
Chimamanda Ngozi Adichie, Fioletowy hibiskus, Zysk i S-ka, 2010, stron 318.

 

I pamiętaj, że cię kocham

Romans psychologiczno-obyczajowy z akcją na Saharze. Montse, lekarka w średnim wieku, nie może pozbierać się po śmierci córki i zdradzie męża. Przypadkiem odkrywa, że jej jedyna i dawno opłakana miłość - młody legionista Santiago, wysłany ćwierć wieku wcześniej na Saharę - nie zginął. Wiedziona osobliwym impulsem, kobieta wyrusza śladem ukochanego... Historia miłosna oraz panoramiczna opowieść o Hiszpanii czasów Franco i żołnierzach na Saharze Hiszpańskiej.
Leante L., I pamiętaj, że cię kocham, Świat Książki, 2010, stron 304.

 

 

 

Kilka godzin przed świtem

Odd Thomas (bohater wcześniejszych powieści Koontza "Odd Thomas", "Dar widzenia" i "Braciszek Odd") jest obdarzony "szóstym zmysłem" - potrafi rozmawiać z duchami ludzi, którzy odeszli. Poszukując spokoju, trafia do miasteczka Magic Beach w Kalifornii. Pewnej nocy nawiedza go proroczy sen o totalnej zagładzie - widzi niebo w czerwieni, fale krwi zalewające rajskie plaże i samotną kobietę. Kim jest nieznajoma? Niedługo potem Odd spotyka ją w świecie rzeczywistym. Annamaria prosi go o pomoc, zadaje pytanie: Umrzesz za mnie? Dziewczyna jest przekonana, że wkrótce stanie się celem zabójców, bo posiada wiedzę o planowanym zamachu terrorystycznym, w którym mają zginąć tysiące ludzi. Tylko Odd może powstrzymać nadchodzący kataklizm – o ile uda mu się wymknąć mordercom. W Magic Beach zbierają się nitki przerażającego spisku. Spisku, w którym uczestniczy nawet miejscowa policja...
Koontz D., Kilka godzin przed świtem, Albatros, 2010, stron 400.

 

 

Krwawy południk

Oparta na autentycznych wydarzeniach z połowy XIX wieku historia czternastoletniego chłopca, który pewnego dnia ucieka z domu od owdowiałego ojca pijaka i wyrusza na Południe. Wkracza na drogę, która przypomina podróż Dantego w głąb Piekła. To czasy bezlitosnej masakry Indian, ciemne karty w historii Ameryki, naznaczone przemocą i bezprawiem. Arcydzieło. Połączenie „Piekła”, „Iliady” i „Moby Dicka”. Dawno nie czytałem podobnej książki. Wspaniałe, zapierające dech w piersi dzieło. John Banville
McCarthy C., Krwawy południk, Wydaw. Literackie, 2010, stron 444.

 

 

 

Krzyś jest wyjątkowy. Dla dzieci o autyzmie

Rozmowa z dzieckiem o autyzmie może być bardzo trudnym zadaniem. Dzięki tej książce, która jest pięknym portretem autystycznego chłopca i jego rodziny, dzieci i rodzice łatwiej zrozumieją to poważne zaburzenie rozwoju. Adresowany do rodziców wstęp i rzetelnie przedstawione informacje pomogą zdobyć cenną wiedzę. Jak pisze sam autor: „Tę książkę napisałem dla dzieci, by pomóc im zrozumieć, czym jest autyzm. Sam jestem ojcem dziecka dotkniętego autyzmem, ale także lekarzem, co pozwala ufać, że nakreślony przeze mnie obraz jest dokładny, a zarazem osobisty. Mam również nadzieję, że ta książeczka okaże się przydatna dla rodziców, nauczycieli i innych specjalistów”.
Amenta C. A., Krzyś jest wyjątkowy. Dla dzieci o autyzmie, GWP, 2010, stron 40.

 

Mapy ludzkich serc

Westby w Wisconsin. Rok 1930. Generał w stanie spoczynku – Jonathan Edward Baker – przeżywa śmierć kliniczną. Nie doświadcza jednakże światła, lecz wszechogarniającą ciemność. Po wszystkim powraca do domu spokojnej starości, gdzie napotyka nowego gościa, Oscara Fitzgeralda – siedemnastoletniego młodzieńca chorego na progerię, czyli chorobę starczą u dzieci. Chłopiec wyjaśnia Jonathanowi, że dano mu mało czasu, a pragnie on ujrzeć oblicza życia, których nigdy nie będzie mógł zasmakować. Prosi zatem swojego starszego kompana o udostępnienie mu mapy jego serca, czyli mapy, jaką nakreśla każdy z nas podczas swojej wędrówki. Od tego momentu Jonathan po raz pierwszy w życiu czuje, że ofiarowano mu możliwość odnalezienia w otaczającym go świecie szczęścia i spokoju ducha. Wokół jednak zaczynają dziać się dziwne rzeczy, które bez wątpienia przynależą do rzeczywistości istot nie żywych, lecz zmarłych. Poczciwy generał nie może jeszcze przypuszczać, że to nie on będzie uczył Oscara, ale Oscar jego,i że nic nie jest takie, jak może się wydawać, kiedy człowiecza dusza otwiera wrota do innego świata…
Ponikiewski J., Mapy ludzkich serc, Nova Res, 2010, stron 180.

 

Matka Ryżu

Pełna magii malajska saga rodzinna obejmująca okres od początku lat 30. XX wieku do współczesności. Centralną postacią jest urodzona na Cejlonie Lakszmi. Po szczęśliwie spędzonym dzieciństwie, mając 14 lat, opuszcza rodzinny kraj i wyjeżdża na Malaje. Za namową swatki matka przyjmuje w jej imieniu propozycje małżeństwa złożoną przez trzykrotnie starszego od dziewczynki wdowca, rzekomo człowieka majętnego. Okazuje się, że Aja nie jest osobą, jakiej się spodziewała, lecz ubogim, pozbawionym ambicji urzędnikiem, mieszkającym w drewnianym domku na palach. Lakszmi nie poddaje się rozpaczy, bierze los w swoje ręce. Mając dziewiętnaście lat ma już szóstkę dzieci, w tym parę bliźniaków, które są dla niej jedyną radością życiową. Lakszmi staje się prawdziwą głową i ostoją rodziny, uosobieniem Matki Ryżu, jednej z najstarszych bogiń czczonych w Azji południowo – Wschodniej, zapewniającej dostatek i szczęście.
Manicka R., Matka Ryżu, Albatros, 2010, stron 480.

 

Na domiar złego

Słodko-gorzka opowieść o życiu, wszystkich jego wzlotach i upadkach oraz o tym, jak dobrze jest się napić popołudniowej herbaty. W ciągu jednego dnia życie Florence, szczęśliwej żony i matki oraz współwłaścicielki sklepu ze starymi meblami, wywraca się do góry nogami. Jej wspólniczka przejmuje interes, a ukochany mąż, od którego oczekiwała wsparcia, porzuca ją dla… mężczyzny. Jakby tego było mało, dziewiętnastoletni syn Florence, Monty, wraca z Australii z dużo starszą od siebie kobietą, którą przedstawia jako swoją żonę. Czy może być jeszcze gorzej? Florence wierzy, że tak, dopóki w jej życiu nie pojawia się tajemniczy Will złota rączka… Czy Florence skorzysta z rady jednej z dawnych klientek, by zamiast użalać się nad sobą wzięła sprawy we własne ręce? Czy los da jej szansę na kolejne uczucie? Ujmująca i zabawna powieść... Lynch ożywia narrację ekscentrycznymi, gadatliwymi i komicznymi postaciami. „Publishers Weekly”
Lynch S., Na domiar złego, Prószyński Media, 2010, stron 288.

 

Nakarmić wilki

Maria Nurowska - jedna z najpoczytniejszych polskich pisarek, znana i ceniona w wielu krajach na świecie. Premiera jej każdej książki to wydarzenie. Jednak najnowsza powieść jest wyjątkowa. To niezwykła historia przyjaźni ludzi i wilków. Kasia, absolwentka warszawskiej SGGW, przyjeżdża w Bieszczady, by zebrać materiał do pracy doktorskiej o wilkach. W stacji naukowej przebywają już Olgierd i Marcin. Trudy życia w prymitywnych warunkach sprawią, że tych troje, początkowo wobec siebie nieufnych, połączy prawdziwa przyjaźń, a z czasem pomiędzy dwojgiem z nich pojawi się coś więcej. Pierwsza nocna obserwacja wilków staje się początkiem wielkiej fascynacji Katarzyny, a kolejne, coraz bliższe spotkania z watahą sprawiają, że między dziewczyną a wilkami wytwarza się niemal mistyczna więź. W jej obliczu wszystkie miejskie rozczarowania tracą znaczenie. Kasia angażuje się w obronę okrytych złą sławą zwierząt, sprowadza do pobliskiej wsi owczarki podhalańskie, mające odstraszać drapieżniki i trzymać je z dala od ludzkich zagród. W końcu wchodzi w drogę miejscowemu kłusownikowi, narażając własne życie. Książka ta „pisała się" w mojej głowie od chwili, kiedy jako czternastoletnia dziewczynka wysiadłam na stacji Karwica Mazurska w Puszczy Piskiej. Ojciec objął właśnie leśnictwo w Karwicy, miałam zostać odebrana z pociągu, ale nikt na mnie nie czekał. Nie wiedziałam, że do wioski jest dobrych kilka kilometrów. Było jesienne popołudnie i ledwie ruszyłam przed siebie, nie bardzo wiedząc, czy idę w dobrym kierunku, zapadł zmierzch. W pewnej chwili zobaczyłam przed sobą kilka ciemnych sylwetek przecinających drogę. Znieruchomiałam, ale trzeba było iść dalej. Do samego domu wydawało mi się, że po obu stronach drogi widzę ogniki wilczych oczu, że wilki mnie prowadzą.
Maria Nurowska
Nurowska M., Nakarmić wilki, W.A.B., 2010, stron 256.

 

Oliwkowa farma

Miłość w rajskim ogrodzie na południu Francji. Oliwkowa farma to podwójna historia miłosna. Po pierwsze, jest to oparta na faktach opowieść o związku aktorki Carol Drinkwater z producentem telewizyjnym Michelem. Po drugie, jest to książka o miłości do konkretnego miejsca na świecie. Carol i Michel postanawiają osiedlić się na francuskiej prowincji. Odnajdują w Prowansji opuszczoną oliwną farmę o nazwie Appassionata. Od pierwszej chwili czują, że to ich skrawek raju. Tak jak oliwki stopniowo zmieniają barwę z zielonej na soczyście czarną, tak czytelnicy stopniowo ulegają pokusie głębszego wejścia w tętniący życiem, śródziemnomorski świat. Poznajemy prowansalską kuchnię i zwyczaje, razem z bohaterami odczuwamy napięcie związane z ryzykiem finansowej ruiny, a także dreszcz emocji na myśl o pierwszym zbiorze oliwek z własnego gospodarstwa.
Drinkwater C., Oliwkowa farma, Wydaw. Literackie, 2010, stron 468.