Walory przyrodnicze powiatu lubaczowskiego

Czwartek, 29 maja 2014 godzina 11:07

Walory przyrodnicze powiatu lubaczowskiego

Dnia 23 maja w Czytelni Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie odbyło się spotkanie z doc. dr Markiem Wiśniewskim, nauczycielem akademickim Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. Tematem wykładu były walory przyrodnicze powiatu lubaczowskiego.

 


Pan Marek Wiśniewski jest geografem, regionalistą, działaczem społecznym i radnym powiatu lubaczowskiego. Jest autorem wielu przewodników po Roztoczu, okolicach Lubaczowa i Przeworska. Napisał ponad 20 artykułów i bierze udział w konferencjach naukowych dotyczących walorów turystycznych, rozwoju i możliwości Roztocza.

Granice powiatu lubaczowskiego obejmują interesujące rejony geograficzne, ponieważ tutaj leży Płaskowyż Tarnogrodzki z Lasami Sieniawskimi i Puszczą Solską, gdzie można spotkać zwierzynę łowną i chronioną, rzadkie gatunki ptaków, gadów i roślin. Najciekawszy rejon stanowi Roztocze, kraina pod wieloma względami wyjątkowa, zachwycająca swoim krajobrazem i fascynująca bogactwem przyrody, historii i kultury. Północną część powiatu zajmuje Południoworoztoczański Park Krajobrazowy, gdzie jedną z większych atrakcji jest przełom Tanwi, tworzący szereg wapiennych progów, zwanych szumami. Roztocze Wschodnie i część Roztocza Środkowego charakteryzuje się najwyższymi wzniesieniami w granicach Polski – do wysokości 391 m n.p.m. Roztocze w granicach powiatu cechuje znaczne zalesienie, sięgające 60 %. Na obszarze powiatu lubaczowskiego wydzielono kilka rezerwatów przyrody, czyli miejsc pozostających pod specjalną opieką państwa, na których obowiązują określone zakazy, z ograniczoną lub zakazaną działalnością gospodarczą. Występują tutaj również bogactwa mineralne: złoża gazu ziemnego, ropy naftowej, siarki, wód mineralnych i borowin ważnych w lecznictwie.

Uzupełnieniem interesującej prelekcji dotyczącej walorów przyrodniczych naszego powiatu były eksponaty w postaci geologicznych skamielin, skał i minerałów, które mogliśmy obejrzeć w czasie trwania wykładu.

Na zakończenie nasz gość zachęcił obecnych do poznania tych miejsc i osobliwości przyrodniczych, które znajdują się w okolicy, a godne są zwiedzenia i poznania. Pamiętać jednak należy o tym, że przyroda to wspólne dobro i bogactwo narodowe, o które powinniśmy wszyscy dbać.