Nowości wydawnicze na wakacje

Poniedziałek, 1 lipca 2013 godzina 23:06

Nowości wydawnicze na wakacje "Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu", "Wybrani ", "Magnolia", to niektóre pozycje jakie ukazały się w naszej bibliotece w ostatnich miesiącach. Zapraszamy do odwiedzenia naszej biblioteki i zachęcamy do zapoznania się z nimi. Poniżej przedstawiamy kilka najnowszych propozycji na wakacyjne wieczory.  

Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami
Tata niespełna jedenastoletniej Ani i sześcioletniej Kici wyjeżdża służbowo na pół roku do Australii. Dziewczynki musza zamieszkać u ciotecznej babci w Londynie. Nigdy wcześniej na tak długo nie rozstały się z tatą. Nigdy tak długo nie przebywały w nieznanym sobie domu. Czy znajdą z babcią wspólny język? Jak zniosą tęsknotę za tatą? Co je czeka w obcym miejscu?
Na szczęście obawy dziewczynek okazują się nieuzasadnione. Czas spędzony u babci Zofii, prowadzącej tytułową cukiernię, pozostanie na zawsze w ich pamięci. Wzruszająca i pełna ciepła opowieść o zaufaniu, odpowiedzialności i przyjaźni.Compton C., Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami, Wydaw. Dwie Siostry 2013, stron 280.

 

Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu
Pierwsza książeczka z serii dla dzieci o znanych na całym świecie przygodach Dorotki i jej przyjaciół w Krainie Oz. Do każdej książeczki dołączona jest płyta CD z audiobookiem. 
Czytaj i słuchaj! 
Dorotka zostaje przeniesiona przez potężne tornado z Kentucky do tajemniczej krainy. Aby powrócić do domu musi odnaleźć tajemniczego czarnoksiężnika Oza, mieszkającego w Szmaragdowym Grodzie. Po drodze spotyka przyjaciół, którzy przyłączają się do niej, ponieważ mają nadzieję, że Oz da im to, czego pragną: Blaszanemu Drwalowi – serce, Strachowi na Wróble – rozum, a Tchórzliwemu Lwu – odwagę.
Baum L. F., Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu, Bellona 2013, stron 176.

 

 

Bajki krasnoludka Bajkodłubka
Uczymy się czytać. Część 1.
Bajki z 23 liter do nauki czytania.
Pierwsze czytanki, jakich dotąd nie było! Zbiór 26 historyjek – po jednej na każdy tydzień jesieni i zimy. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-7 lat do samodzielnego czytania. Wszystkie czytanki to ciekawe bajki – dowcipne, mądre, a niektóre nawet rymowane!
We wszystkich występują tylko 23 litery: a, b, c, d, e, f, g, i, j, k, l, ł, m, n, o, p, r, s, t, u, w, y, z. Bez ą, ę, ó, h, zmiękczeń i dwuznaków. Wyrazy z trudnościami ortograficznymi zastąpiono w tekście obrazkami, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym dla dzieci.
Książki z cyklu „Uczymy się czytać” są znakomitym uzupełnieniem dla pakietów kształcenia zintegrowanego. Służą utrwaleniu umiejętności czytania, która stanowi podstawę dalszych sukcesów szkolnych dziecka. To także materiał polecany do zajęć reedukacyjnych z dziećmi starszymi.
Strzałkowska M., Bajki krasnoludka Bajkodłubka , Wydaw. Bajka 2013, stron 56.

Bajki mamy Wrony
Uczymy się czytać. Część 2
Bajki z 23 liter do nauki czytania
Zbiór 26 tematycznych historyjek – po jednej na każdy tydzień wiosny i lata. Przeznaczone są do pracy z dziećmi w wieku 6-7 lat, które uczą się samodzielnie czytać, lub z dziećmi starszymi, które mają z czytaniem trudności.
Autorka, wybitna poetka i znawczyni języka polskiego, posługując się bardzo ograniczonym zestawem liter, stworzyła dla dzieci pierwsze czytanki, jakich dotąd nie było!
We wszystkich tekstach występują tylko 23 „zwykłe” litery: a, b, c, d, e, f, g, i, j, k l, ł, m, n, o, p, r, s, t, u, w, y, z. Bez ą, ę, ó, h, zmiękczeń i dwuznaków.
Dodatkowo wyrazy z trudnościami ortograficznymi zastąpiono w tekście obrazkami, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym dla dzieci.
Wszystkie czytanki to ciekawe bajki – dowcipne, mądre, a niektóre nawet rymowane!
Strzałkowska M., Bajki mamy wrony, Wydaw. Bajka 2013, stron 55.

Złodziej pioruna
Percy Jackson i bogowie olimpijscy
Percy Jackson ma właśnie wylecieć ze szkoły z internatem. Znowu. Ale to najmniejszy z jego kłopotów. Ostatnimi czasy mitologiczne potwory i bogowie olimpijscy wychodzą z kart książek o mitologii prosto w życie Percy'ego. Co gorsza, kilku z nich zdołał rozgniewać. Piorun Piorunów Zeusa został skradziony, a Percy jest podejrzanym.Teraz on i jego przyjaciele mają zaledwie dziesięć dni, żeby znaleźć skradzioną własność Zeusa i odnieść ją na Olimp, by przywrócić pokój zwaśnionym bogom. Żeby jednak misja się udała, Percy'emu przyjdzie zrobić coś więcej niż tylko złapać prawdziwego złodzieja - musi pogodzić się z ojcem, który go porzucił, rozwiązać zagadkę Wyroczni, która ostrzega go przed zdradą przyjaciela i odkryć zdradę potężniejszą niż sami bogowie.
Riordan R., Złodziej Pioruna, Galeria Książki 2013, stron 360.

 

 

Angelfall. Opowieść Penryn o końcu świata
Ziemię ogarnęły ciemności. Państwa upadły, szpitale, szkoły i urzędy stoją puste, nie działają komórki. Za dnia na ulicach rządzą brutalne gangi, ale kiedy zapada mrok wszyscy wracają do kryjówek, kryjąc się przed grozą Najeźdźców. Anioły. Niektóre piękne, inne jakby wyjęte z najgorszych koszmarów, a wszystkie nadludzko potężne. Przez wieki uważaliśmy je za swoich stróżów, teraz okazały się agresorami siejącymi śmierć. Dlaczego zstąpiły na ziemię? Z czyjego rozkazu? Jaki mają plan? Czy ludzie zdołają im się przeciwstawić?
Siedemnastoletnia Penryn wyrusza w desperacki pościg, żeby uratować życie młodszej siostry. Żeby zwiększyć swoje szanse musi zjednoczyć siły ze swoim wrogiem. Oboje przemierzają Kalifornię, niegdyś piękną i słoneczną, dziś kompletnie zniszczoną i wyludnioną, a wszechobecna śmierć niejednokrotnie zagląda im w oczy.
Ee S., Angelfall. Opowieść Penryn o końcu świata, Filia 2013, stron 315.

Wybrani
Świat Allie legł w gruzach. Jej ukochany brat zaginął, a ona została aresztowana – kolejny raz. Rodzice podejmują desperacką decyzję o wysłaniu dziewczyny do elitarnej szkoły z internatem. Akademia Cimmeria nie jest jednak zwyczajną szkołą. Panują tu dziwne zasady, a uczniowie to w większości bogate dzieci wpływowych rodziców. Kiedy jedna z uczennic zostaje zamordowana, Allie zaczyna rozumieć, że Akademia Cimmeria skrywa mroczny sekret. Czy w jego odkryciu pomoże dziewczynie przystojny Sylvain? A może outsider Carter?
Jaką tajemnicę kryje historia rodziny dziewczyny? Kim tak naprawdę jest Allie?
Daugherty C. J., Wybrani, Wydaw. Otwarte 2013, stron 440.

 

 

Time Riders
Liam O’Connor powinien zginąć na morzu w 1912 roku. Maddy Carter powinna umrzeć w katastrofie lotniczej w 2010 roku. Sal Vikram powinien zginąć w pożarze w 2029 roku.Jednak na chwilę przed wydaniem ostatniego tchnienia pojawił się przed nimi ten sam tajemniczy mężczyzna, który wypowiadał zawsze te same słowa: „Złap mnie za rękę…”
Jednak Liam, Maddy i Sal nie zostali ocaleni. Zostali zwerbowani do tajnej organizacji, o której istnieniu nikt nie wie. Teraz mają tylko jeden cel – naprawiać historię ludzkości. Dlaczego? Ponieważ podróże w czasie istnieją, i jest wielu takich, którzy cofają się w czasie aby zmienić bieg historii. Dlatego powstała tajna organizacja Time Riders – aby powstrzymać tych, którzy podróżują w czasie, przed zniszczeniem świata.
Scarrow A. Time Riders, Zielona Sowa 2013, stron 432.

 

Światło miedzy oceanami
Zapadająca w pamięć, poruszająca opowieść o miłości i niszczycielskiej sile życiowych wyborów. O podejmowanych przez dobrych ludzi złych decyzjach, które czasami wydają się jedynymi możliwymi. Książka, która pochłania swoją hipnotyzującą atmosferą, niezwykłym darem narracji i fantastycznie skrojonymi sylwetkami bohaterów.
1920. Tom Sherbourne, inżynier z Sydney, odznaczony za odwagę na froncie I wojny światowej, decyduje się przyjąć posadę latarnika na Janus Rock, niezamieszkanej wysepce położonej w odległości ponad 100 mil od wybrzeży Australii. Kilkanaście miesięcy później dołącza do niego Isabel, dopiero co poślubiona piękna młoda żona - kochająca, radosna, gotowa dzielić z nim surowe życie na otoczonym oceanem skrawku ziemi o powierzchni kilkuset hektarów. Oboje wierzą, że odnajdą tu upragnione szczęście. Niestety, los wystawia parę na ciężką próbę. Po dwóch poronieniach i wydaniu na świat martwego chłopca Isabel dowiaduje się, że nie będzie mogła mieć dzieci; popada w depresję. I wówczas zdarza się cud: do brzegu wyspy przybija zepchnięta przez fale łódź z ciałem martwego mężczyzny i zawiniętym w sweter płaczącym niemowlęciem. Ulegając namowom żony, kierując się głosem serca, a nie wyznawanymi zasadami moralnymi, Tom podejmuje decyzję, której konsekwencje położą się cieniem na życiu wielu ludzi...
Stedman M. L., Światło miedzy oceanami, Albatros 2013, stron 432.

Po tamtej stronie śmierć
Jedna z najbardziej poruszających książek w dorobku Marii Nurowskiej.
Magda ma trzydzieści lat, za sobą nieudane małżeństwo, którego owocem jest kilkuletnia Ania. W opiece nad córką pomaga jej matka. Pewnego dnia po powrocie z pracy Magda dowiaduje się, że kobieta została odwieziona do szpitala, lecz gdy dociera na miejsce, Irena już nie żyje. Tak zaczyna się historia, w której w ciągu trzech dni Magda usiłuje stawić czoła wspomnieniom. Poczucie winy z powodu nieobecności w ostatnich chwilach życia matki nie daje jej spokoju, Magda za wszelką cenę stara się oddalić moment ostatecznej rozłąki, prowadzi z matką być może najszczerszą rozmowę, jaką kiedykolwiek odbyły. W przeżyciach i przemyśleniach Magdy można odnaleźć konflikty, dylematy i sprzeczne emocje nieodzownie wpisane w ludzką egzystencję.
Po tamtej stronie śmierć to przejmujący opis złożonej relacji między dorosłą już córką a matką, relacji, w której miłość nie wyklucza nienawiści, a złość – absolutnej wierności. To także wzruszająca, intymna opowieść o okrucieństwie śmierci, która zawsze odbiera możliwość przeprowadzania tej ostatniej, najistotniejszej rozmowy
Po tamtej stronie śmierć – druga powieść w dorobku Marii Nurowskiej, wydana po raz pierwszy w 1977 roku – po latach zyskuje nowe życie.
Nurowska M., Po tamtej stronie śmierć, W.A.B. 2013, stron 208.

Magnolia
Czasami dopiero na bieszczadzkiej wsi życie nabiera prawdziwego znaczenia.
Filip Spalski jest pilotem, kocha latać, robił to całe życie. Pewnego dnia wraca do domu po długim locie przez Atlantyk i dowiaduje się, że jego żona odeszła. Nie chciała dłużej czekać – na niego, dziecko, na wspólne życie. Filip nagle widzi, że nic mu nie zostało. Jest sam, nie ma przyjaciół ani rodziny. Wsiada w samochód i rusza przed siebie.
Dojeżdża na koniec świata, do małej wioski w Bieszczadach, gdzie czas płynie tak wolno, że wszyscy kupują gazety sprzed tygodnia. Na nieczynnej poza sezonem stacji kolejowej spotyka mężczyznę, będącego w podobnej sytuacji. Kupuje od nieznajomego zaniedbany pensjonat o nazwie Magnolia. Pracuje tam kilka niezwykłych kobiet, które odmienią jego życie…
Jeromin-Gałuszka G., Magnolia, Prószyński Media, stron 384

Całkiem nowe życie
To opowieść o uczuciach. O miłości. Tej trudnej, niszczącej, złej. Tej największej – matczynej. I tej na pozór dobrej, zwyczajnej, która jednak może doprowadzić do tragedii. O nienawiści, która pojawiła się zupełnie bez powodu, może jedynie z zazdrości. A także o przyjaźni między kobietą i mężczyzną. Tak bliskiej, że mogłaby stać się miłością, gdyby… on nie kochał innej.
Jest rok 1968. Franciszka Janusiak, niespełna dwudziestoletnia dziewczyna z małego miasteczka, pierwszy raz w życiu wyjeżdża na wczasy. Znajduje tam męża. Porzuca dotychczasowe życie i mozolnie buduje nowe. Musi wywalczyć sobie prawo do upragnionej pracy, bycia matką, do niezależności. Udaje jej się, bo zdobywa to, co najcenniejsze. Wiarę w siebie i przyjaciół, którzy pomagają jej przetrwać wszystkie przeciwności i zrealizować marzenia.
Tę książkę napisałam wspominając czas, w którym wolałam wędrówki po górach, niż pływanie w morzu. Z takich wspomnień, ze spotkań i ze zdarzeń z tamtych lat utkałam opowieść o dziejach pewnej rodziny, mieszkającej na Dolnym Śląsku. Główna bohaterka mogłaby być moją najserdeczniejszą przyjaciółką, a pewien mężczyzna z Warszawy – moim bratem krwi. A cała historia… mogłaby się przydarzyć i tobie, i tobie, i mnie… Warto sięgnąć po tę książkę, bo ona jest po prostu o życiu.
Maria Ulatowska
Ulatowska M., Całkiem nowe życie, Prószyński Media 2013, stron 440.